Pátek, 22 září, 2023
AktualitySdílej úsměv

Sdílej úsměv! – Růžové brýle a fialový pes

Růžové brýle a fialový pes

Jsem trpělivý filantrop. Ano, přiznávám, mám ráda lidi, věřím v dobrou strunu laskavého lidství a myslím, že dobro a krásno se ukrývá v každém z nás. V někom se „ukrývá“ poněkud důkladněji, přesto, když se na jeho strunku dobra jemně zabrnká, rozezvučí celou duši v eufonii.

Moje maminka mi často říkala: Sundej si už konečně ty růžové brýle, svět není takový, jak ho vidíš… Měla tím na mysli Komenského růžové brýle Mámeníkteré Poutník dostává od svých dvou průvodců na své existenčně objevné putování Labyrintem světa. Poutník však z poza brýlí koutkem oka zahlédne realitu a ta není vůbec růžová…

Náš žitý svět se právě takovým labyrintem stal a jeho uličky se zákazy a chaotickými příkazy, jak se nám po pravdě může zdát, nejsou špatným snem. Dovolte mi kratičkou úvahu v lehkém tónu.

Covir, naše nová skutečnost. Jak se v tom spletitém klubíčku systému Ariadniny nitky, které vede oním bájným Mínotaurovým Labyrintem orientovat? Už jako děti jsme se učili pravidla semaforu pro chodce. Zelená znamená: můžeš jít, oranžová pozor, červená: stát. Začátek Covirového období nás provázel právě takový Semafor, zdál se být poměrně logický a funkční.

Dnes nás hlídá PES. Nikoliv pes Baskervillský, ale pětihlavý pětibarevný pes z Blat a ještě v neděli ráno netušíme, který z nich na nás v pondělí ráno zaštěká od své boudy. Dnešní pondělí to byl pes červený a ve čtvrtek, zdá se, zavrčí ten oranžový. Zásadní otázka zní: Pustí nás pes ven? Náš hlídací pes dne je totiž odpovědí na všechno, co nás dnes může očekávat.

A teď se pojďme pro zajímavost a inspiraci projít po stopách filmové tvorby. V roce 1997 byl natočen film s poutavým názvem: Vrtěti psem s Dustinem Hoffmanem a Robertem De Niro v hlavních rolích. Ve filmu se jedná se o to, že expert na politickou propagandu, musí odvést pozornost voličů před volbami, od sexuálního skandálu stávajícího prezidenta.

Pro tyto účely najme hollywoodského producenta, aby vytvořil fiktivní válku, která je natáčena ve studiu a předkládána veřejnosti jako skutečná. Tímto tahem se soustředí pozornost na prezidenta zachránce, který tím získává body. Hlavním tématem je zde vysoká hra manipulace s veřejnými médii a míněním veřejnosti. (Zajímavou shodou informací, krátce po natočení tohoto filmu se provalily aférky prezidenta států Billa Clintona…)

Samotný název filmu v sobě obsahuje vtipný hlavolam: Proč pes vrtí svým ocasem? Protože pes je chytřejší než ocas. Kdyby byl ocas chytřejší, vrtěl by ocas psem. A odpověď skrytého hlavolamu na tuto otázku je obsažena v mnohoznačné  interpretaci: Pes může být veřejné mínění a ocas média, nebo pes jsou média a ocas politické kampaně, nebo pes jsou lidé a ocasem vláda.

A jak je to s naším pětihlavým zeleno-žluto-oranžovo-červený-fialovým psem? Nu, když už ho tu máme, moc bych si přála, aby se neproměnil v pětihlavou saň, které se budeme bát. Až si sundám ty růžové brýle a vyhlédnu ven, aby tam nečekal vzteklý fialový pes. Naopak, aby nás PES hlídal věrně, spolehlivě a důstojně jako Bruncvíkův lev, který se skví ve znaku našeho státu. Ať nás provází bezpečně Covirovým labyrintem tak, abychom se Coviru ve spletitých uličkách vyhnuli. Zdárně pak opustili tlusté zdi pevnosti a vykročili svobodně na čerstvý a zdravý vzduch. To nám všem, přátelé moji, z celého srdce přeji!

Vaše Sofi:-Di