Čtvrtek, 23 května, 2024
AktualitySdílej úsměv

Sdílej úsměv: Ukřižovaná svoboda a naděje trubadúra

Sdílej úsměv:

Ukřižovaná svoboda a naděje trubadúra

Dovolte mi v duchu lehkého tónu fejetonu jedno trpké konstatování. Jednání poslanecké sněmovny je krutá a bizarní reality show. Varování devíti z deseti psychologů: pokud si chcete zachovat zdravý rozum, víru v dobré prospívání dnešní společnosti, přesvědčení o správném rozhodování těch, co rozhodují – NEPOUŠTĚJTE SI ZÁZNAM Z POSLANECKÉ SNĚMOVNY!

Naší společností zmítá covidový chaos. Před rokem jsme věřili, že když všechno uděláme tak, jak nejvyšší špičky naší vlády vymyslí a vyhlásí, zvládneme to. Dnes jsme přesně o rok dál a někde zcela jinde. Jsme vagónem na slepé koleji, která nevidí na cestu.  

Nejsme svobodní, naše těžce během historie vydobytá svoboda člověka visí ukřižovaná na křižovatce významného milníku našich cest. Kudy půjdeme dál a jak se vyrovnat s krizí autorit, která zlomila důvěru občanů našeho státu v dobré vedení a směřování?

Kde je naše skutečná a osobní svoboda?

Neužíváme si, co nám dříve dělalo radost a bylo tak samozřejmé. Zajít s kamarádkami na kávičku do dobré kavárny – je zavřená. Nový film, popcorn a coca-cola s dětmi v Cinema city, kouzlo hudebního festivalu, páteční rituál na jedno pivo do své hospůdky, zaplavat si v bazénu, zaběhnout do posilovny vykonat něco správného pro své tělo nebo zahřát se do sauny anebo jen tak pobejt s lidmi, které máme rádi…

S trudomyslnou nostalgií trubadúra dnešní doby, který skládá písně o lásce a o naději, bych ráda i dnes, když nás čekají 3 týdny izolace v rámci okresu a spousta dalších omezení, zákazů a příkazů, vyzvala k trpělivosti, ohleduplnosti a poslušnosti nejen těmto vládním nařízením, ale hlavně svému vlastnímu „zdravému rozumu“. Toho zdravého rozumu, který je opozitem civilizačnímu syndromu dneška: covidovému rozumu. Virus covid-19 se podle vědců chová nepředvídatelně a mění grimasu a plášť v kontextu přísloví kam vítr tam plášť. Podobnost s přirovnáním k poslanecké sněmovně v úvodu je čistě náhodná…

Vrátím se k otázce, kterou si sama kladu: kde je naše skutečná svoboda?

Tkví v našich morálních hodnotách, je zakotvená v našich etických principech, je založená na pevných pilířích naší víry, respektu k druhému člověku, sociální spravedlnosti a úctě k životu a stvoření. Naše osobní svoboda spočívá v nesobeckém jednání a rozhodování a vztahuje se k dobrému obzoru Přístavu naděje, který je naší společnou duchovní hodnotou a symbolem.

Posílám vám tolik lásky a naděje, kolik jen budete v těchto dnech potřebovat a jako záložní rezervu ještě jedno silné přání:  držme se dobré naděje čestným a zdravým rozumem a s  úsměvem všechno zvládneme líp!

Vaše Sofie