Sobota, 30 září, 2023
AktualityPromluvy duše

Promluvy duše: Jiskra bytí

Promluvy duše

Jiskra bytí

Dovolte mi záludnou otázku, když jdete večer spát, těšíte se na ten okamžik, jak hned ráno vyskočíte z postele? Tedy jinými slovy: těšíte se na vstávání? Vstáváním přece začíná nový den a čeká nás spousta nových zážitků a prožitků. Možná namítnete, že jste večer tak utahaní, že jste rádi, až konečně zapadnete do postele.

A přece jsme to jako děti měli jinak. Já se večer těšila a nemohla usnout, na to, až ráno vstanu. Byla jsem zvědavá, co mi den přichystá nového.

Koronavirová situace nás zamkla do našich domovů, tedy nic nového nepřichází. Pro všechny z nás je to už dlouhé a vyhlížíme světlo na konci tunelu, které zatím jen chabě pomrkává jako namodralý plamínek navlhlé sirky. Celým národem se nyní společně s Covidem šíří malátná únava a otupělost. Společným projevem této inteligentní a zákeřné choroby je silná fyzická únava a psychické vyčerpání, která doslova bere energii tázat se po smyslu svého bytí a plánu na další životní směřování. Přesto však je tu něco vyššího, co nám pomůže překonat onu šeď koronaskutečnosti našeho nemocného dne. Je to bytostná touha po naplnění života, která pramení v podstatě naší bytosti a dokáže se za nás těšit, usmát se, vidět za mraky růžový horizont a k němu směřovat. Je to jiskra bytí, která rezonuje naší duší. Pokud člověk neoslepl v plíživé otupělosti, vzdává v čirém údivu hold oné podivuhodnosti lidského bytí a tomu, že něco jest a já jsem toho nedílnou součástí.

Jak pravil Ježíš: Kdo má uši ke slyšení, slyš!

Právě vy, kdo cítíte čirým srdcem a vidíte vidoucíma očima, na vás je zodpovědnost, kterou dává vaše bytostná energie a síla, prozářit světlinou bytí otupělost života mnoha našich bližních v dnešní složité covidové době. Protože tato otupělost, která se stala průvodním jevem nemoci, která trápí naši společnost, nebezpečně vypuzuje to, co bylo kdysi zváno běžnou každodenností a normalitou.  Stává se konečným cílem mdlého lidského prožívání utopeného v neradosti.

Žij svůj nový den, jakoby byl tvůj poslední, v radosti, plnosti a opravdovosti. Poděkujme všichni spolu za každé nové dobré ráno s pokorou a vděčností.

Další promluvy najdete ZDE.