Pondělí, 15 dubna, 2024
Aktuality

Podzimní list od naší reverendky

Moji milí, drazí přátelé,

prožili jsme krásný barevný víkend letošního tak nezvyklého podzimu. Děkuji za ty vzácné chvíle v dnešní tak tíživé době upřímně z celého srdce! Všimli jste si, kolik letos roste hub? Houbařská sezóna se poměrně protáhla a lidé doslova těží z lesa plné koše hřibů a louky jsou plné malých kloboučků.

Od dětství jsem vášnivým houbařem tělem i duší, lovila jsem houby v době jejich sezóny i ze spaní. Vzpomínám si, jak můj děda kdysi říkával, že když rostou hodně houby, znamená to, že ten rok bude válka…

Tato lidová pranostika se nemýlí ani dnes. My jsme ve válce. Bojujeme proti něčemu neviditelnému a o to je to těžší.

Koronavirové jaro pro celý svět i náš národ bylo jakýmsi vojenským generálním cvičením. Stavěli jsme proti virovému Fantomu barikády, zbrojili jsme s elánem, nadšením a vírou, že společně to zvládneme. Šili jsme doma roušky, rozváželi potřebným jídlo, vymýšleli jsme zlepšováky, pomáhali si vzájemně.

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Vzpomínáte? Dokonce až 56 známých osobností z řad herců, zpěváků a sportovců se zapojilo do kampaně Chráním tebe. Pod heslem „Buď doma. Nos roušku. Společně to zvládneme. Pravidlo 3x R rouška-ruce-rozestupy…“

Nastalo léto, zahodili jsme roušky, užívali si prázdniny, jezdili na dovolené k moři, do hor a velkých historických měst, Fantom Covir kamsi zmizel. Zapomněli jsme, že má Rumburakův plášť a umí být neviditelný. 

Léto uplynulo a nastal podzim.

Nuže, je to tady, jsme ve válce, ale tentokrát se střílí ostrými náboji. Padají astronomická čísla a výstražný korona semafor zlověstně svítí. Pravidlo 3xR je zpátky, ale něco je jinak. My jsme jiní. Mnoho z nás nepochopilo, že na jaře, kdy jsme se společně snažili pandemickou situaci, která je pro nás zcela nová úspěšně zvládat, šlo pouze o vojenské cvičení. Opravdový boj měl teprve nastat. Dnes jsme ve skutečné zákopové válce s Covirem. A bohužel naše společnost je rozdělena na rouškaře a antirouškaře a jarní čerstvé ovzduší, které nás všechny spojilo, kdy se všechno rodilo, kvetlo, vymýšlelo a tvořilo, je náhle pryč. Společný neviditelný nepřítel překonal hradby našich prázdných barikád z jara, protože na nich už nestojíme jako jeden muž! 

Mrzí mě agresivita, nezodpovědnost a lhostejnost některých antirouškařů. Zastávám názor, že morální zodpovědnost každého z nás spočívá v loajálním a ohleduplném chování k druhým. Proto vás chci, pěkně prosím, požádat ve jménu zdraví nás všech: Buďme tolerantním rouškařem, ponechte druhým lidem dostatečný životní prostor a zařaďme znovu do svého života pravidlo 3xR. To je nejsilnější munice, kterou můžeme použít!

V dnešní zmatené a výstředně podivné době, kdy zítřek popře s velkou mediální kampaní veškerou pravdu dneška. Nenechme se strhnout lavinou dezinformací a nechat se nakazit toxickými myšlenkami. Lítají teď všude nad našimi hlavami a očividně napříč společenským a politickým spektrem.

Ten neviditelný fantom Covir tady s námi ještě nějakou dobu bude. Smiřme se s tou skutečností, přestaňme panikařit a uklidněme se. Udělejme všechno pro to, abychom to znovu a tentokrát naostro společně zvládli. Jsme v tom spolu: já, ty, MY!

Buďme k sobě dobří, mám vás ráda!

Vaše Sofie

Podzim